ZE ŽIVOTA ŠKOLY

Ledečtí gymnazisté na Festivalu vědy

Dne 7. září  po jedenácté hodině  se 30 žáků ledečského gymnázia (především ze třídy 4.K) vydalo do Prahy na Festival vědy. Ten se rozprostíral na Vítězném náměstí v Dejvicích. Už když jsme přijížděli, tušili jsme, že to bude velká akce. Ale množství stánků předčilo naše očekávání. Na "Kulaťáku" bylo rozestavěno přes 60 stánků a v každém se dělo něco jiného!

Představovaly se zde vysoké školy, a  nejen pražské. Každá z nich měla připravený program. Nevěděli jsme, kam jít dřív! U stánku VŠCHT, kde se prováděly nejrůznější pokusy, jsme se dozvěděli, jak rozpoznat některé šizené potraviny.   ČVUT mělo  dokonce  připravenou soutěž, kdy se sbírala razítka u stánků jednotlivých fakult. Úkolem u strojní fakulty bylo například vyřezat obrazec z polystyrenu, u dopravní fakulty jsme doplňovali test. Kdo měl nasbíraných všech 8 razítek, mohl si vybrat odměnu v podobě klíčenek, tužek atd.

Každá fakulta Univerzity Karlovy měla připravený jiný program. Na stánku lékařské fakulty jsme si mohli vyrobit hroznový cukr v tobolkách, fakulta sociálních věd zase hrála divadlo pro děti i dospělé. Samozřejmě jsme se dozvěděli spoustu o studiu na dané škole. Kdo měl toho vědění dost, mohl se odreagovat v mobilním planetáriu, navštívit přenosový vůz ČT, stánek Národního technického muzea, Národní technické knihovny, Policie ČR, populárního časopisu ABC a mnoho dalšího.

Žasli jsme nad výbuchy, prohlédli si Slunce přes zelený filtr a než jsme se nadáli, byl čas se vrátit do autobusu. Cestou zpátky jsme se stavili v nákupním centru Chodov, kde jsme naplnili prázdné žaludky a svlažili vyschlá hrdla. Dostali jsme vymezený čas na nákupy, ale ten rychle utekl a už jsme sjížděli z dálnice do Soutic a mířili  domů do Ledče. Každý si s sebou přivezl nějaký ten suvenýr. Ať už ve formě placky, klíčenky, letáku nebo dalších upomínkových předmětů, ale jednu věc jsme si přivezli všichni: nové poznatky a vědomosti.

Kateřina Hönigerová (kvarta)

rss