Archiv

70 LET - Všem otevřeno dokořán

Pojem Den otevřených dveří v pátek 25. i v sobotu 26. listopadu nebyl na gymnáziu jen frází, ale platilo to doslova.

Díky oslavám 70. Výročí od založení ledečského gymnázia bzučela i hřměla nově zkrášlená budova na rohu náměstí po celé dva dny.  Od vestibulu až po hvězdárnu nebo chcete-li od fotokoutku až po chemickou laboratoř bylo možno potkat lidi všech věkových kategorií - od miminek v maminčině náručí až po pamětníky, kteří si připsali už sedmý (či osmý?) křížek věku. Byli provázeni třídou sexta pod vedením p. prof. Trtíkové a také některými vyučujícími.

Nejvíce bylo žáků, možných uchazečů o studium na gymnáziu, a také absolventů z doby poměrně nedávné. Školou prošlo několik stovek návštěvníků. Ti všichni byli zvědaví na to, jak gymnázium vypadá, co se tu učí a mnozí z nich si také přišli popovídat se svými bývalými spolužáky a profesory.

Vedle prohlídky školy a mnoha přátelských setkání bylo na programu samozřejmě i mnoho dalšího. Páteční odpoledne bylo zahájeno setkáním představitelů různých veřejných institucí a firem z Ledče n. S. i okolí, jakož i dalších hostů. Ti, stejně jako další návštěvníci, byli přivítáni paní ředitelkou. Potom až do večera postupně přicházeli jednotliví návštěvníci i celé skupinky.

Dlouhé pásmo krátkých filmů zaujalo filmové fajnšmekry. Na prezentaci filmu Amanitas přijel dokonce i kameraman Vidu Gunaratna. Návštěvníci mohli shlédnout krátké dokumenty, ve kterých poznali pokaždé někoho se vztahem k naší škole. Protože hodně lidí se na filmy nedostalo a chtěli by je shlédnout v klidu domova, uveřejňujeme v jiném článku příslušné internetové odkazy.

V sobotu bylo návštěvníků nejvíce. Od brzkého rána neustále proudili zájemci. Zaujaly chemické i fyzikální pokusy, výroba výborné zmrzliny, posezení či poležení v čítárně, hlavolamy z matematiky a deskriptivní geometrie, klidný chameleon… a tak by se mohlo pokračovat.

Odpolední program se líbil mnoha desítkám diváků. Zahájila ho přehlídka šikovných gymnazistů, kteří navštěvují Základná uměleckou školu. Představily se klavíristky, akordeonistky a zpěvačky. Ale zapomenout nesmíme ani na lesní roh či klarinet.

Mnohostranná Lucka Hrochová projevovala talent už při studiu na gymnáziu. Nyní jako studentka brněnského JAMU excelovala ve Variaci na Maryšu.

Druhá polovina programu patřila pop music. Kapela FIP sahá ve svém repertoáru po písničkách z nedávné minulosti. Působila na diváky velmi sympatickým dojmem i proto, že kromě bubeníka jsou v kapele samé hudebnice.

Dramaturgie koncertu byla vyvážená. Na závěr jsme se těšili na vystoupení TOM (tanečního orchestru mladých). Pod vedením kapelníka Jiřího Růžičky přednesl orchestr jednak jazzové standardy, ale také velké hity z historie pop music (Rock Around The Clock, Beatles, ABBA). Kapela výborně šlapala, sóla byla opravdu výtečná.

V podvečer se sešli současní i bývalí učitelé, kteří svoji profesní dráhu nebo její část spojili s touto školou, k přátelskému posezení. Nebyli určitě sami. Po celé Ledči v ten den proběhlo několik srazů různých skupin i ročníků absolventů.

Oslava výročí ukázala, že absolventi na svoji školu rádi vzpomínají, rádi se sem vracejí a jsou vděčni za léta, která tu prožili (byť velká část v těžkých letech komunismu) a za vzdělání, které jim škola poskytla.                                                         Jiří Foller


FOTOGALERIE (WWW.RAJCE.NET):

Video


rss